Матеріали, які широко застосовують при зборі нафти, нафтопродуктів з водної поверхні, називають нафтовими сорбентами, або нафтозбирач і нафто поглиначами. Якісні сорбенти запобігають і ліквідують розливи і протікання нафтопродуктів, нафти, мастильних матеріалів, вирішують екологічні проблеми і забезпечують безпеку санітарно-гігієнічних норм, не створюючи проблем з утилізацією. Основними показниками якості нафтових сорбентів є: нафто ємністю, гідрофобність і плавучість. В першу чергу ефективність сорбентів для збору нафти оцінюють за значенням ємності нафти, оскільки високе водопоглинання і низька плавучість, є недоліками, які можна усунути.

 

Нафтові сорбенти виготовляють з різноманітної сировини. Використовуються такі матеріали:

Природні органічні:

Солома пшенична (січка)
Камишова січка
Лушпиння гречки
Кора осики/сосни
Деревна тирса
Лігнін гідролізний

Відходи ватного виробництва:

Торф
Мох сухий
Вовна
Вугілля буре подрібнений
Макропористий технічний вуглець

Синтетичні органічні матеріали:

Целюлозне волокно
Пінополістирол
Поліпропілен
Шини подрібнені
Каучукова крихта

Смола карбамідоформальдегідна:

Фенолформальдегідна смола (порошок)
Поролон: листовий гранульований
Синтепон
Лавсан (волокно)

Неорганічні матеріали:

Скловолокно
Графіт модифікований
Перліт
Базальтове волокно модифіковане
Спінений нікель

Кращими з них по нафтоємності є графіт, синтепон, з органічних – торф. Але за всіма характеристиками, і, найголовніше, по співвідношенню нафтоємність/ціна унікальним є целюлозне волокно Ековата.

Обробити забруднену поверхню Ековатою (тверду або поверхню води) можна вручну, але краще і швидше розпилювальною установкою, що дає швидкий ефект

Нафтопоглинання. При хорошому розпиленні одна тонна Ековати утворює до 30 м.куб. волокнистої піни. Процес адсорбції Ековатою нафти з поверхні води триває близько 30-60 секунд.

Період відштовхування води становить до 2 годин, на плаву ековата затримається не менше 20 діб. Механізм сорбції ековати капілярний, а не поверхневий, полягає в поглинанні капілярними порами сорбенту дрібніших молекул вуглеводнів, що повністю виключає можливість повторного забруднення. Є технологічні процеси, які проводять віджимання нафти, очищення від целюлозного сорбенту, а використаний сорбент застосувати для виготовлення паливних гранул.

Сорбенти нафти і нафтопродуктів сьогодні набули популярності в різних галузях народного господарства:

– Виробництво
– Буріння свердловин
– Ремонт авто, з/д транспорту
– На АЗС
– На нафтогазотранспортних системах і нафтобазах
– При усуненні розливів нафтопродуктів.

Завдяки сорбентам усувають протікання нафтопродуктів під різним оснащенням, розливи в проїздах, проходах, здійснюють очищення місткостей, прибирання приміщень, усувають екологічні лиха, пов’язані з нафтою.

Целюлозний сорбент Ековата – це оптимальне рішення більшості вищевказаних проблем.